Vishay/Dale CMF70909R00FKBF
CMF70909R00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF70909R00FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 909 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF70909R00FKBF.pdf
Availability of CMF70909R00FKBF
QUANTITY
CMF70909R00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70909R00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF70909R00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70909R00FKBF
Related LinksCMF7090, CMF70909R00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70909R00FKBF Details Description
Related parts for CMF70909R00FKBF
LED 4HI 3MM GRN/YEL/GRN/YEL PCMT datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 6A TO-247 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 25POS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE A 9POS datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf