Crydom CMX100D6
CMX100D6 picture photo
Mfg. Part Number
CMX100D6
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 6A SIP DC INPT 100V
Datasheet Download
CMX100D6.pdf
Availability of CMX100D6
QUANTITY
CMX100D6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMX100D6
Internal Part NumberEIS-CMX100D6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
Featured ProductCX and CMX PCB Solid State Relays
3D ModelCMX Series.satCMX Series.dwgCMX Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesCMX
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance40 mOhm
Load Current6A
Voltage - Input3 ~ 10VDC
Voltage - Load0 ~ 100 V
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / Case4-SIP
Supplier Device Package4-SIP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMX100D6
Related LinksCMX1, CMX100D6 Datasheet, Crydom Distributor
CMX100D6 Details Description
Related parts for CMX100D6
BOARD TERMINAL TURRET 3POS datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16SO datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 170MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
ATTENUATOR 0 DB DC 4GHZ datasheet.pdf