Citizen Finedevice CMX309FBC2.048MTR
CMX309FBC2.048MTR picture photo
Mfg. Part Number
CMX309FBC2.048MTR
Brief Description
OSC XO 2.048MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
CMX309FBC2.048MTR.pdf
Availability of CMX309FBC2.048MTR
QUANTITY
CMX309FBC2.048MTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CMX309FBC2.048MTR
Internal Part NumberEIS-CMX309FBC2.048MTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
TypeXO (Standard)
Frequency2.048MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.547" L x 0.341" W (13.90mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMX309FBC2.048MTR
Related LinksCMX309FB, CMX309FBC2.048MTR Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CMX309FBC2.048MTR Details Description
Related parts for CMX309FBC2.048MTR
JUMPER-H1504TR/A3049V/X 2" datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
FERRITE BEAD 600 OHM .25A 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 6.3V X6S 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf