Vishay/Dale CP00051K300JE14
CP00051K300JE14 picture photo
Mfg. Part Number
CP00051K300JE14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL
Datasheet Download
CP00051K300JE14.pdf
Availability of CP00051K300JE14
QUANTITY
CP00051K300JE14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP00051K300JE14
Internal Part NumberEIS-CP00051K300JE14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 225°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP00051K300JE14
Related LinksCP00051, CP00051K300JE14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP00051K300JE14 Details Description
Related parts for CP00051K300JE14
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 34POS 2MM T/H datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL54200 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 17POS datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC R6 datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf