Vishay/Dale CP000551R00JE14
CP000551R00JE14 picture photo
Mfg. Part Number
CP000551R00JE14
Brief Description
RES 51 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL
Datasheet Download
CP000551R00JE14.pdf
Availability of CP000551R00JE14
QUANTITY
CP000551R00JE14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP000551R00JE14
Internal Part NumberEIS-CP000551R00JE14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP000551R00JE14
Related LinksCP00055, CP000551R00JE14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP000551R00JE14 Details Description
Related parts for CP000551R00JE14
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RESISTOR 4.7MOHM 1/16W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
070 MLC 11 PLUG ASSY 14 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.1A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf