AVX Corporation CP0603A0991DWTR
CP0603A0991DWTR picture photo
Mfg. Part Number
CP0603A0991DWTR
Manufacturer
Product Category
RF Directional Coupler
Brief Description
DIRECTIONAL COUPLER 991MHZ 0603
Datasheet Download
CP0603A0991DWTR.pdf
Availability of CP0603A0991DWTR
QUANTITY
CP0603A0991DWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP0603A0991DWTR
Internal Part NumberEIS-CP0603A0991DWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Directional Coupler
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Coupler Type-
Frequency991MHz
Coupling Factor-
Applications-
Insertion Loss-
Power - Max3W
Isolation-
Return Loss-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP0603A0991DWTR
Related LinksCP0603A, CP0603A0991DWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
CP0603A0991DWTR Details Description
Related parts for CP0603A0991DWTR
IC LNB SUPPLY & CNTRL 20-PWRSOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-5 datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 12OUT 15' datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 20% 480VAC AXIAL datasheet.pdf