AVX Corporation CP0603B0942CWTR
CP0603B0942CWTR picture photo
Mfg. Part Number
CP0603B0942CWTR
Manufacturer
Product Category
RF Directional Coupler
Brief Description
DIRECTIONAL COUPLER 942MHZ 0603
Datasheet Download
CP0603B0942CWTR.pdf
Availability of CP0603B0942CWTR
QUANTITY
CP0603B0942CWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP0603B0942CWTR
Internal Part NumberEIS-CP0603B0942CWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Directional Coupler
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Coupler TypeStandard
Frequency925MHz ~ 960MHz
Coupling Factor25.5 ± 1dB
ApplicationsE-GSM
Insertion Loss0.2dB
Power - Max3W
Isolation-33dB
Return Loss-29dB
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP0603B0942CWTR
Related LinksCP0603B, CP0603B0942CWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
CP0603B0942CWTR Details Description
Related parts for CP0603B0942CWTR
RES SMD 14.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMA datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .032-.046" .145" datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP MICA 2PF 0.5PF 500V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf