AVX Corporation CP0805A1975BWTR
CP0805A1975BWTR picture photo
Mfg. Part Number
CP0805A1975BWTR
Manufacturer
Product Category
RF Directional Coupler
Brief Description
DIRECTIONAL COUPLER 1975MHZ 0805
Datasheet Download
CP0805A1975BWTR.pdf
Availability of CP0805A1975BWTR
QUANTITY
CP0805A1975BWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP0805A1975BWTR
Internal Part NumberEIS-CP0805A1975BWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Directional Coupler
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Coupler Type-
Frequency1.975GHz
Coupling Factor-
Applications-
Insertion Loss-
Power - Max3W
Isolation-
Return Loss-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP0805A1975BWTR
Related LinksCP0805A, CP0805A1975BWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
CP0805A1975BWTR Details Description
Related parts for CP0805A1975BWTR
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.10V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1W 15 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 83.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 83W datasheet.pdf