3M CP2-HAB110-E1-KR
CP2-HAB110-E1-KR picture photo
Mfg. Part Number
CP2-HAB110-E1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
HEADER PRESS-FIT TYPE AB 110POS
Datasheet Download
CP2-HAB110-E1-KR.pdf
Availability of CP2-HAB110-E1-KR
QUANTITY
CP2-HAB110-E1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2-HAB110-E1-KR
Internal Part NumberEIS-CP2-HAB110-E1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ CP2
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleAB 22
Number of Positions110
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI Hot Swap
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2-HAB110-E1-KR
Related LinksCP2-HAB1, CP2-HAB110-E1-KR Datasheet, 3M Distributor
CP2-HAB110-E1-KR Details Description
Related parts for CP2-HAB110-E1-KR
IC TXRX RS-232 DUAL 5V 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC 2.63V SUPPLY MONITOR 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
AM63219T105 PILOT PIN datasheet.pdf
RES 2.13K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf