3M CP2-HB110-A1-TG30
CP2-HB110-A1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
CP2-HB110-A1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
HEADER PRESS-FIT TYPE B 110POS
Datasheet Download
CP2-HB110-A1-TG30.pdf
Availability of CP2-HB110-A1-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CP2-HB110-A1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2-HB110-A1-TG30
Internal Part NumberEIS-CP2-HB110-A1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCP2 Series 01/Oct/2012
Standard Package450
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ CP2
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleB 22
Number of Positions110
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI Hot Swap
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage Rating-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2-HB110-A1-TG30
Related LinksCP2-HB11, CP2-HB110-A1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
CP2-HB110-A1-TG30 Details Description
Related parts for CP2-HB110-A1-TG30
IC REG CTRLR BST PWM SOT23A-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SW DIP LOW PRO 6 POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY/CLR 6.3"LX3.15"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 1.32MH 3.30A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 6.8 NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf