3M CP2-HB110-GA4-GG30
CP2-HB110-GA4-GG30 picture photo
Mfg. Part Number
CP2-HB110-GA4-GG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
HEADER PRESS-FIT TYPE B 110POS
Datasheet Download
CP2-HB110-GA4-GG30.pdf
Availability of CP2-HB110-GA4-GG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CP2-HB110-GA4-GG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2-HB110-GA4-GG30
Internal Part NumberEIS-CP2-HB110-GA4-GG30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCP2 Tin-Lead Plated 31/Dec/2012
Standard Package1,024
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ CP2
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleB 22
Number of Positions154 (110 + 44 Ground)
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5 + 2
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI Hot Swap
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage Rating-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2-HB110-GA4-GG30
Related LinksCP2-HB110, CP2-HB110-GA4-GG30 Datasheet, 3M Distributor
CP2-HB110-GA4-GG30 Details Description
Related parts for CP2-HB110-GA4-GG30
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf