Central Semiconductor Corp CP736V-2N5401-CT
CP736V-2N5401-CT picture photo
Mfg. Part Number
CP736V-2N5401-CT
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 150V 600MA CHIP FORM
Datasheet Download
CP736V-2N5401-CT.pdf
Availability of CP736V-2N5401-CT
QUANTITY
CP736V-2N5401-CT Order Process
Ship out your order
Specifications of CP736V-2N5401-CT
Internal Part NumberEIS-CP736V-2N5401-CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
Packaging*
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)600mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)150V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic500mV @ 5mA, 50mA
Current - Collector Cutoff (Max)50nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce60 @ 10mA, 5V
Power - Max-
Frequency - Transition300MHz
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP736V-2N5401-CT
Related LinksCP736V-2, CP736V-2N5401-CT Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CP736V-2N5401-CT Details Description
Related parts for CP736V-2N5401-CT
3 COND COILED POWER CORD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 45MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 1.205888MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 690 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 20POS BLACK datasheet.pdf
100UF 200V 16X20MM 105C 4000H datasheet.pdf