Omron Automation & Safety CPM2C-10C1DT1C-D
CPM2C-10C1DT1C-D picture photo
Mfg. Part Number
CPM2C-10C1DT1C-D
Manufacturer
Product Category
Controllers - Programmable Logic (PLC)
Brief Description
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V
Datasheet Download
CPM2C-10C1DT1C-D.pdf
Availability of CPM2C-10C1DT1C-D
QUANTITY
CPM2C-10C1DT1C-D Order Process
Ship out your order
Specifications of CPM2C-10C1DT1C-D
Internal Part NumberEIS-CPM2C-10C1DT1C-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Programmable Logic (PLC)
SeriesCPM2C
Number of Inputs and Type6 - Digital
Number of Outputs and Type4 - Solid State
Voltage - Supply24VDC
Display TypeNo Display
Number Of Characters Per Row-
Expandable5 Modules Max
CommunicationsRS-232C
Memory Size2K Words
Mounting TypeDIN Rail
FeaturesBattery Backup
Operating Temperature0°C ~ 55°C
Ingress Protection-
SoftwareCX-One
ApprovalsCE, CSA, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPM2C-10C1DT1C-D
Related LinksCPM2C-10, CPM2C-10C1DT1C-D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
CPM2C-10C1DT1C-D Details Description
Related parts for CPM2C-10C1DT1C-D
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN Y-ADAPTER 5P-5P/5P M-F/M datasheet.pdf
SENSOR PRES 500PSI ABS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 175MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
DINCONN. R MALE PF 64CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf