Microchip Technology PIC18LF45J10T-I/ML
PIC18LF45J10T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF45J10T-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18LF45J10T-I/ML.pdf
Availability of PIC18LF45J10T-I/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18LF45J10T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF45J10T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18LF45J10T-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18J
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF45J10T-I/ML
Related LinksPIC18LF45, PIC18LF45J10T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF45J10T-I/ML Details Description
Related parts for PIC18LF45J10T-I/ML
FUSE CERAMIC 15A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V C0G 0402 datasheet.pdf