Vishay/Dale RLR07C4301GMR36
RLR07C4301GMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4301GMR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.3K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4301GMR36.pdf
Availability of RLR07C4301GMR36
QUANTITY
RLR07C4301GMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4301GMR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C4301GMR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4301GMR36
Related LinksRLR07C4, RLR07C4301GMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4301GMR36 Details Description
Related parts for RLR07C4301GMR36
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
BUZZER 28-48VDC 85-95DB PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
762 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
KEYING PIN WITH SCREW datasheet.pdf
IC PSOC 32B 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf