Cardinal Components CPPC4-A7B6-16.0TS
CPPC4-A7B6-16.0TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPC4-A7B6-16.0TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
CPPC4-A7B6-16.0TS.pdf
Availability of CPPC4-A7B6-16.0TS
QUANTITY
CPPC4-A7B6-16.0TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPC4-A7B6-16.0TS
Internal Part NumberEIS-CPPC4-A7B6-16.0TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.220" (5.60mm)
Package / Case8-DIP Module (4 Leads)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPC4-A7B6-16.0TS
Related LinksCPPC4-A7, CPPC4-A7B6-16.0TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPC4-A7B6-16.0TS Details Description
Related parts for CPPC4-A7B6-16.0TS
INLET RING F/175,180,190 DIA IMP datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MI HI SDE SMRT HOTPLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 560V 3.5A datasheet.pdf
RND STANDOFF M2.5 NYLON 3-15/16" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 18MHZ 18PF SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
1000UF 10V 12,9X32,0MM 125C 2000 datasheet.pdf