Cardinal Components CPPLT7T-BR-40.0TS
CPPLT7T-BR-40.0TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPLT7T-BR-40.0TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ TTL SMD
Datasheet Download
CPPLT7T-BR-40.0TS.pdf
Availability of CPPLT7T-BR-40.0TS
QUANTITY
CPPLT7T-BR-40.0TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPLT7T-BR-40.0TS
Internal Part NumberEIS-CPPLT7T-BR-40.0TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPPL
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPLT7T-BR-40.0TS
Related LinksCPPLT7T-, CPPLT7T-BR-40.0TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPLT7T-BR-40.0TS Details Description
Related parts for CPPLT7T-BR-40.0TS
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-553 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 15 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PMI CAP RED STOVEPIPE TRANSP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 10W datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf