Microsemi Power Products CPT400100A
CPT400100A picture photo
Mfg. Part Number
CPT400100A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 100V 200A TO244AB
Datasheet Download
CPT400100A.pdf
Availability of CPT400100A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CPT400100A Order Process
Ship out your order
Specifications of CPT400100A
Internal Part NumberEIS-CPT400100A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Oct/2014
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If890mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 100V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPT400100A
Related LinksCPT40, CPT400100A Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
CPT400100A Details Description
Related parts for CPT400100A
RELAY REED RF SPST-NO .5A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC ANLG FRNT END 56-TQFN datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE 600V 60A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MNT datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf