Bourns Inc. CR0402-FX-1201GLF
CR0402-FX-1201GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1201GLF
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1201GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1201GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1201GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1201GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1201GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1201GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1201GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1201GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1201GLF
IC COMPARATOR DL -40-85 C 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VH SIDE 9POS 3.96MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TXRX OPT SFF 2 GB/S 850NM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 27A TO-220FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 202MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 75MHZ 8SOIC datasheet.pdf
26500 55C 55#20 P BY RECP LC datasheet.pdf
SP 16C 16#16 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 50 V datasheet.pdf