Bourns Inc. CR0402-FX-1504GLF
CR0402-FX-1504GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1504GLF
Brief Description
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1504GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1504GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1504GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1504GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1504GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1504GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1504GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1504GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1504GLF
RES SMD 340 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 50V 0402 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 202.65VC P600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf