Bourns Inc. CR0402-FX-1823GLF
CR0402-FX-1823GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1823GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1823GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1823GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1823GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1823GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1823GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1823GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1823GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1823GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1823GLF
RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 0804 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10MBPS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BAL 26-40LB 6' W/LK W/CAST HSNG datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 32NQFP datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 3A 30 MOHM TH datasheet.pdf
PELTIER OT12,62,F3,1211,GG,W2.25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 100POS SMD datasheet.pdf