Bourns Inc. CR0402-FX-2942GLF
CR0402-FX-2942GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2942GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2942GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2942GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2942GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2942GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2942GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2942GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2942GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2942GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2942GLF
CONN RECEPT 40POS .050 30GOLD datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
2 ROLLS REPL PAPER FOR A740 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR HEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 6.74"LX3.42"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf