Bourns Inc. CR0402-FX-3010GLF
CR0402-FX-3010GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3010GLF
Brief Description
RES SMD 301 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3010GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3010GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3010GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3010GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3010GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3010GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3010GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3010GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3010GLF
EVAL MOD FOR UCC38500 datasheet.pdf
PANEL FRONT 19.2X19X0.13" GREY datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
C/A 62.5/125 RIS SC MTRJ 10M1 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.6A 217 MOHM TH datasheet.pdf
FRONT PANEL H7CX 6DIGIT WHITE datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIGITAL CAMERA DEV PLATFORM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf