Bourns Inc. CR0402-FX-33R0GLF
CR0402-FX-33R0GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-33R0GLF
Brief Description
RES SMD 33 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-33R0GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-33R0GLF
QUANTITY
CR0402-FX-33R0GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-33R0GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-33R0GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCR0402
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-33R0GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-33R0GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-33R0GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-33R0GLF
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.8VA THRU HOLE datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 7A TO-220 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER I2C SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO SMA PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CABLE 25COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 2.02A 55 MOHM TH datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf