Bourns Inc. CR0402-FX-3483GLF
CR0402-FX-3483GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3483GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 348K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3483GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3483GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3483GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3483GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3483GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3483GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3483GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3483GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3483GLF
CAP CER 0.1UF 25V C0G 1206 datasheet.pdf
PLUG DOME 11X9MM 22MM DIA PLAST datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC 16BIT LVL SHIFT TXRX 48-TVSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO201 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS23751-104 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 100C S 30" RBW JACKS NI datasheet.pdf