Bourns Inc. CR0402-FX-4020GLF
CR0402-FX-4020GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-4020GLF
Brief Description
RES SMD 402 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-4020GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-4020GLF
QUANTITY
CR0402-FX-4020GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-4020GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-4020GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-4020GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-4020GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-4020GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-4020GLF
CONN HEADER R/A .100 14POS 30AU datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 20SEC 28-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 194MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
EVAL BOARD 78M6612 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf