Bourns Inc. CR0402-FX-4420GLF
CR0402-FX-4420GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-4420GLF
Brief Description
RES SMD 442 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-4420GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-4420GLF
QUANTITY
CR0402-FX-4420GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-4420GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-4420GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-4420GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-4420GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-4420GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-4420GLF
OSC VCXO 122.88MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
OSC XO 563.76MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT1121B datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HD EJECT VT TH datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf