Cypress Semiconductor CY7C1520KV18-200BZC
CY7C1520KV18-200BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1520KV18-200BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1520KV18-200BZC.pdf
Availability of CY7C1520KV18-200BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1520KV18-200BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1520KV18-200BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1520KV18-200BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1520KV18-200BZC
Related LinksCY7C1520K, CY7C1520KV18-200BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1520KV18-200BZC Details Description
Related parts for CY7C1520KV18-200BZC
RES SMD 1.5K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 25V AXIAL datasheet.pdf