Bourns Inc. CR0402-FX-4751GLF
CR0402-FX-4751GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-4751GLF
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-4751GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-4751GLF
QUANTITY
CR0402-FX-4751GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-4751GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-4751GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-4751GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-4751GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-4751GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-4751GLF
XFRMR LAMINATED 45VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX SW QUAD 2:1 16TSSOP datasheet.pdf
MOD IPM L-SER 6PAC 1200V 100A datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN +/-15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 2W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 835MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48UQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf