Bourns Inc. CR0402-FX-4990GLF
CR0402-FX-4990GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-4990GLF
Brief Description
RES SMD 499 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-4990GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-4990GLF
QUANTITY
CR0402-FX-4990GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-4990GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-4990GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-4990GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-4990GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-4990GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-4990GLF
IDC CABLE- AKN16A/ AE16M / APK16 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 6.1A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT 10A, 15A, 20A datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 75POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1.14MM datasheet.pdf
SHEET FABRIC 12.7MM SQUARE 5/PK datasheet.pdf
CABLE 10COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf