Bourns Inc. CR0402-FX-6981GLF
CR0402-FX-6981GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-6981GLF
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-6981GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-6981GLF
QUANTITY
CR0402-FX-6981GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-6981GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-6981GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-6981GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-6981GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-6981GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-6981GLF
IC CHARGE MGMT NICD/NIMH 8-SOIC datasheet.pdf
CONTACT SKT 8-10AWG CRIMP SILVER datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 250MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC TXRX FRONT-END 50MSPS 64LQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 99.2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER CONDO 48POS R/A datasheet.pdf