Bourns Inc. CR0603-FX-1101ELF
CR0603-FX-1101ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1101ELF
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1101ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1101ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1101ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1101ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1101ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1101ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1101ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1101ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1101ELF
CONN HEADER 14POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 10BIT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.7V SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf