Bourns Inc. CR0603-FX-1201ELF
CR0603-FX-1201ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1201ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1201ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1201ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1201ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1201ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1201ELF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1201ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1201ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1201ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1201ELF
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 0404 datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 16VDC 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 3A DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 820MA 145 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRESS 15PSI 8DIP PCB datasheet.pdf
CONN LOCKWASHER FOR S SERIES datasheet.pdf
OSC XO 36.72MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf