Bourns Inc. CR0603-FX-1212ELF
CR0603-FX-1212ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1212ELF
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1212ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1212ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1212ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1212ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1212ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1212ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1212ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1212ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1212ELF
IC SUPERVISOR VOLT CMOS SOT23-5 datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 600V 90A D-55 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A TO263-7 datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 82K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf