Bourns Inc. CR0603-FX-1214ELF
CR0603-FX-1214ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1214ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1214ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1214ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1214ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1214ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1214ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1214ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1214ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1214ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1214ELF
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.8A 25 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ISD1790 datasheet.pdf
CONN JACK BLKHD BLACK REAR MT datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 10SON datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT MOBILE OMNI 7DBI 900MHZ 20" datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf