Bourns Inc. CR0603-FX-1271ELF
CR0603-FX-1271ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1271ELF
Brief Description
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1271ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1271ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1271ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1271ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1271ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1271ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1271ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1271ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1271ELF
RES SMD 62 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA STD DIP datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.02% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf