Bourns Inc. CR0603-FX-1371ELF
CR0603-FX-1371ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1371ELF
Brief Description
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1371ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1371ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1371ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1371ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1371ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1371ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1371ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1371ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1371ELF
LID CLEAR POLY USE W/1591C SERIE datasheet.pdf
RACK STEEL 23.6X23X77.3 BLK datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 48-VQFN datasheet.pdf
IC COUNTER DIVIDE X12 14SOIC datasheet.pdf
CLIP STEEL 10A RED PHONE TIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
IC FPGA 1100 I/O 1930FCBGA datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf