Vishay/BCcomponents SFR16S0009102JR500
SFR16S0009102JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0009102JR500
Brief Description
RES 91K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0009102JR500.pdf
Availability of SFR16S0009102JR500
QUANTITY
SFR16S0009102JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0009102JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0009102JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0009102JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0009102JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0009102JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0009102JR500
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/3.3V 2A 10MSOP datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR SILICON NPN T-1 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 24PORT 484BGA datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M WHITE 1' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf