Bourns Inc. CR0603-FX-1503ELF
CR0603-FX-1503ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1503ELF
Brief Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1503ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1503ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1503ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1503ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1503ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1503ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1503ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1503ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1503ELF
IC 3.06V P-P 5% SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 1.8V 8TDFN datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 6PORT 420-BGA datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY POL RIB datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
VARISTOR 351V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf