Bourns Inc. CR0603-FX-1540ELF
CR0603-FX-1540ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1540ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1540ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1540ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1540ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1540ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1540ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1540ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1540ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1540ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1540ELF
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 36A D1 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 9POS datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 5POS FEMALE,RA/MALE,RA 2M datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 33POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf