Bourns Inc. CR0603-FX-1580ELF
CR0603-FX-1580ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1580ELF
Brief Description
RES SMD 158 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1580ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1580ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1580ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1580ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1580ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1580ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1580ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1580ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1580ELF
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 130MA RADIAL datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL PCB RA 9POS datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
NGFF CARD EDGE 67 POS 4.2H datasheet.pdf