Bourns Inc. CR0603-FX-2260ELF
CR0603-FX-2260ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2260ELF
Brief Description
RES SMD 226 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2260ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2260ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2260ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2260ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2260ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2260ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2260ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2260ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2260ELF
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.93V WD 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT CIRCULAR 6POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 328 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
POWER D/LOCK D.L.P 6P datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 830MA 140 MOHM datasheet.pdf