Bourns Inc. CR0603-FX-30R1ELF
CR0603-FX-30R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-30R1ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-30R1ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-30R1ELF
QUANTITY
CR0603-FX-30R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-30R1ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-30R1ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-30R1ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-30R1ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-30R1ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-30R1ELF
RES 25 OHM 20W 5% WW RAD datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JFET N-CH 35V 0.35W TO92 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 42.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 1.75GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 5KV X7R RADIAL datasheet.pdf
VIP-CAB-FLK14/16/5 0M/S7 datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 20A DIN RAIL datasheet.pdf