Bourns Inc. CR0603-FX-33R0ELF
CR0603-FX-33R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-33R0ELF
Brief Description
RES SMD 33 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-33R0ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-33R0ELF
QUANTITY
CR0603-FX-33R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-33R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-33R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-33R0ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-33R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-33R0ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-33R0ELF
DIODE ZENER 33V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 72POS datasheet.pdf
FUSE 2A 250V AXIAL FAST datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE SMA(F) TO TS9(M)PLUG 100MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 400A DO205 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X5R 1210 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 225W datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf