Bourns Inc. CR0603-FX-41R2ELF
CR0603-FX-41R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-41R2ELF
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-41R2ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-41R2ELF
QUANTITY
CR0603-FX-41R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-41R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-41R2ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-41R2ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-41R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-41R2ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-41R2ELF
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 54NH 920MA 35 MOHM SMD datasheet.pdf
NAVITAR STD.BODY TUBEFIXEDASSY datasheet.pdf
CAP SILICON 0.8PF 50V 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
GDT 500V 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf