Bourns Inc. CR0603-FX-4640ELF
CR0603-FX-4640ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-4640ELF
Brief Description
RES SMD 464 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-4640ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-4640ELF
QUANTITY
CR0603-FX-4640ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-4640ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-4640ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-4640ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-4640ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-4640ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-4640ELF
IC MON DUAL SUPPLY PREC TSOT23-8 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC GATE MULT-FUNC CONFIG 6SON datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
C/A 3MM OFNP 50UM 0M3 MPO 13M datasheet.pdf