Bourns Inc. CR0603-FX-5113ELF
CR0603-FX-5113ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-5113ELF
Brief Description
RES SMD 511K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-5113ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-5113ELF
QUANTITY
CR0603-FX-5113ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-5113ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-5113ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-5113ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-5113ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-5113ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-5113ELF
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 650MA 655 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-220-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
ADAPTER EX M40-3/4 NPT datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
50POS SHORTJACK SCREW UNC-4-40 datasheet.pdf