Bourns Inc. CR0603-FX-5361ELF
CR0603-FX-5361ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-5361ELF
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-5361ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-5361ELF
QUANTITY
CR0603-FX-5361ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-5361ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-5361ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-5361ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-5361ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-5361ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-5361ELF
IC VREF SHUNT 1.22V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR 76POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
ATTENUATOR, FC/UPC, DW, 4DB datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.5A MINI3 datasheet.pdf
SNAP FOOT datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 90NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN GRACE INERTIA datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MMIC MIXER SUB-HARM 24SMD datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf