Bourns Inc. CR0603-FX-5363ELF
CR0603-FX-5363ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-5363ELF
Brief Description
RES SMD 536K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-5363ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-5363ELF
QUANTITY
CR0603-FX-5363ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-5363ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-5363ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-5363ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-5363ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-5363ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-5363ELF
RESISTR KIT 100K-1M 1/4W 4850PCS datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 4W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf