AVX Corporation LD051A101JAB2A
LD051A101JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD051A101JAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
LD051A101JAB2A.pdf
Availability of LD051A101JAB2A
QUANTITY
LD051A101JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051A101JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD051A101JAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051A101JAB2A
Related LinksLD051A1, LD051A101JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051A101JAB2A Details Description
Related parts for LD051A101JAB2A
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BIT SET ASSORT W/CASE 24PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 20POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP MOM DPDT 10A QC 125V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 26 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 730MA 420 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf